IC660EBR100 GE Fanuc Electronics Assembly Is Manufactured Genius I-O
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: GE
Model Number: IC660EBR100
Detail Information
Place of Origin:
USA
Brand Name:
GE
Model Number:
IC660EBR100
Brand:
GE Fanuc
Model:
IC660EBR100
Series:
Genius I/O
Product Type:
Electronic Assembly
Operating Temperature:
0 To 60 Degrees Celsius
Storage Temperature:
-40 To 100 Degrees Celsius
Frequency:
47 To 63 Hz
Operating Voltage:
115 V AC/93 To 132 VAC Or 230 V AC/185 To 265 V AC
Highlight:
High Light
5V DC Digital I O Module
PLC Isolated Relay Output Module
PCM Solid State Microcomputer Module
Trading Information
Minimum Order Quantity:
1
Price:
Negotiable
Packaging Details:
New in original box
Delivery Time:
5-8 work days
Payment Terms:
T/T
Supply Ability:
100%
Product Description
Technical Information
About IC660EBR100
Technical Specifications for IC660EBR100
Brand GE Fanuc
Series Genius I-O
Part Number IC660EBR100Â
Brand GE Intelligent Platforms/GE Fanuc
Product Type Electronic Assembly
Operating Temperature 0 to 60 degrees Celsius
Storage Temperature -40 to 100 degrees Celsius
Non Condensing Humidity 5 to 95 percent
Frequency 47 to 63 Hz
Operating Voltage 115 V AC/93 to 132 VAC or 230 V AC/185 to 265 V AC
Power Required 87 mA at 115 V AC
Power Supply Dropout time 1 cycle
Heat Dissipation 10.1 Watts with 16 Outputs
Min. Load Recommended 10 mA