ACH550-01-031A-4 ABB AC Hvac Drive 550 Series IEC Installation Setup 380-480 VAC
Product Details:
Place of Origin: China
Brand Name: ABB
Certification: CE
Model Number: ACH550-01-031A-4
Detail Information
Place of Origin:
China
Brand Name:
ABB
Certification:
CE
Model Number:
ACH550-01-031A-4
Brand:
ABB
Warranty:
1 Years
Net Weight:
18 Kg
Dimension:
675 Mm*384 Mm*284 Mm
Number Of Phases:
3-phase
Network Freq:
50/60 Hz
Current:
31.00 A
Degree Of Protection:
IP21
Highlight:
High Light
ABB AC HVAC drive 550 series
industrial servo drive 380-480 VAC
IEC installation HVAC drive
Trading Information
Minimum Order Quantity:
1 qty
Price:
Negotiation
Packaging Details:
New Original Box
Delivery Time:
3-5 working day
Payment Terms:
T/T
Supply Ability:
1000 Piece/Pieces per Month
Product Description
General Information
  • Global Commercial Alias: ACS550-01-031A-4
  • Product ID: 3AUA0000002418-D
  • ABB Type Designation: ACS550-01-031A-4
  • Catalog Description: ACS550-01-031A-4, 31A, 380V, IP21
  • Long Description: ACS550-01-031A-4, 31A, 380V, IP21
Ordering Details
  • Customs Tariff Number: 85044099
  • Invoice Description: ACS550-01-031A-4, 31A, 380V, IP21
Dimensions
  • Product Net Weight: 18 kg
  • Product Net Depth/Length: 675 mm
  • Product Net Height: 384 mm
  • Product Net Width: 284 mm
  • Package Level 1 Depth/Length: 700 mm
  • Package Level 1 Height: 400 mm
  • Package Level 1 Width: 290 mm
Technical Specifications
  • Number of Phases: 3-phase
  • Degree of Protection: IP21
  • NEMA Enclosure Type: Type 1
  • Frequency (f): 47.5 ... 63 Hz
  • Frame Size: R3
  • Input Voltage (Uin): 380 … 480 V
  • Mounting Type: Wall-mounted
  • Output Current (Normal Use, In): 31 A
  • Output Current (Heavy-Duty Use, IHD): 23 A
  • Output Power (Normal Use, Pn): 15 kW
  • Output Power (Heavy-Duty Use, PHD): 11 kW