ACS355-03U-31A0-4 ABB LV AC Machinery Drive Module 480 V 240VAC Pn 31HP I2LD 20 A IP20
Product Details:
Place of Origin: China
Brand Name: ABB
Certification: CE
Model Number: ACS355-03U-31A0-4
Detail Information
Place of Origin:
China
Brand Name:
ABB
Certification:
CE
Model Number:
ACS355-03U-31A0-4
Brand:
ABB
Warranty:
1 Years
Series:
Ovation
Type Of Module:
Inverter
Color:
Black /white /grey
Price:
Contact Us
P/N:
ACS355-03U-31A0-4
Shipping Term:
DHL / FEDEX /UPS/TNT
Payment Term:
T/T, Western Union,paypal
Apparent Power Output:
32 KV·A
Invoice Description:
240VAC, Pn 31HP, I2LD 20 A, IP20
Highlight:
High Light
ABB LV AC machinery drive module
480V industrial servo drive
IP20 rated AC drive module
Trading Information
Minimum Order Quantity:
1 qty
Price:
Negotiation
Packaging Details:
New Original Box
Delivery Time:
3-5 working day
Payment Terms:
T/T
Supply Ability:
1000 Piece/Pieces per Month
Product Description
    Quick Details:
  • ACS355-03U-31A0-4
  • MACHINERY DRIVE
  • 15 KW
  • 20 HP
  • 31 A
  • 380-480 VAC
  • 3 PHASE
  • WALL MOUNT
  • R4 FRAME
  • NO KEYPAD
Dimensions:
Product Net Weight:9.7 lb
Product Net Depth / Length:6.65 in
Product Net Height:9.61 in
Product Net Width:10.24 in
Technical Specifications:
Number of Phases: 3-phase
Degree of Protection: IP20
NEMA Enclosure Type: Open Type
Frequency (f): 50/60 Hz
Frame Size: R4
Input Voltage (Uin): 380 … 480 V
Mounting Type: Wall-mounting
Apparent Power Output: 32 kV·A
Efficiency Level: IE2
Standby Loss: 14 W