Yaskawa SGDS-10A15A Drives AC Servo SGDS Sigma III 200V 15 Omron 1kW
Product Details:
Place of Origin: Japan
Brand Name: Yaskawa
Certification: CE
Model Number: SGDS-10A15A
Detail Information
Place of Origin:
Japan
Brand Name:
Yaskawa
Certification:
CE
Model Number:
SGDS-10A15A
Brand:
Yaskawa
Model Number:
SGDS-10A15A
Type:
Servo Drives
Condition:
Original New
Voltage:
200-230V
Warranty:
1 Year
Highlight:
High Light
Yaskawa SGDS-10A15A Servo Drives
Original SGDS-10A15A Servo Drives
Trading Information
Minimum Order Quantity:
1
Price:
Negotiation
Packaging Details:
Original box
Delivery Time:
3-5 work days
Payment Terms:
T/T
Supply Ability:
20
Product Description
Description:
SGDS-10A15A is a Drives-AC Servo produced by Yaskawa
Servo Amplifier Type:SGDS Sigma III
Rated Output:1.0kW
Supply Voltage:200V
Interface Specification:15-Omron
Designed Order :A
Mounting method:Blank : Base-mounted
General characteristics of the Sigma 3 line
Power range from 0.03 to 7.5kw
Real-time communication MECHATROLINK-2
Save costs with competitive product prices and integrated functionality
High precision motion control
Higher bandwidth response (loop frequency response up to 600Hz)
Smooth control at low engine rpm, thanks to higher encoder resolution
New upgrades eliminate vibrations and optimize machine performance
Install faster
Operates smoothly at high speeds, with minimal vibration
Communication interface: (Devicenet, Profibus, etc.)
Fully closed-loop feedback
International standard UL, cUL certified, CE compliant
220V Servo motor lines: SGMMJ, SGMAS, SGMPS, SGMGH, SGMSS
You can check the below image to know more details about this product:
Yaskawa  SGDS-10A15A Drives AC Servo SGDS Sigma III 200V 15 Omron 1kW 0
Other Products we can supply for you:
Yaskawa  SGDS-10A15A Drives AC Servo SGDS Sigma III 200V 15 Omron 1kW 1
Yasakawa Motor, Driver SG-
Mitsubishi Motor HC-,HA-
Westinghouse Modules 1C-,5X-
Emerson VE-,KJ-
Honeywell TC-,TK-
GE Modules IC -
Yokogawa transmitter EJA
Brief Introduction about our company:
Yaskawa  SGDS-10A15A Drives AC Servo SGDS Sigma III 200V 15 Omron 1kW 2
More Specific info about our company:
Our company locates at the central of China,Luohu Area Shenzhen, Guangdong Province.
About payment term, Quality and Lead Time:
Our company Accepts T/T and Paypal and other payment methods
Quality:
All items are subject to availability
Turnaround Time:
Standard order processing is 1-2 business days plus shipping method chosen.
Rush and off-hours service available for an additional fee.
Packaging and Handling:
Items are safely packaged in custom shipping cartons for protection.
More info about After Sales Service:
1. Why choose us?
* Passionate, experienced and highly-educated R & D and sales team;
* Reasonable price and reliable products, skillful and careful assembly;
* Strict quality assurance and quick aftersales service;
* Lifetime technical support, can come with customized setting.
2. How about your product warranty?
* We offer one-year warranty upon delivery.
3. How about the aftersales support?
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%