1SAP123400R0072 PM5032-T-ETH ABB PLC Programmable Logic Controller -20°C To 60°C
Product Details:
Place of Origin: Germany
Brand Name: ABB
Certification: CE
Model Number: 1SAP123400R0072 PM5032-T-ETH
Detail Information
Place of Origin:
Germany
Brand Name:
ABB
Certification:
CE
Model Number:
1SAP123400R0072 PM5032-T-ETH
Voltage Range:
5-30VDC
Power:
6W Max
Rate:
4-20mA
Integrated Outputs:
6 Points
Profibus Connection Im:
155-5 DP ST For Max 12
Feature:
Simatic S7-1200, CPU1214C, Compact CPU
Operatingtemperaturerange:
-20°C To 60°C
Cputype:
CPU 1214C
Highlight:
High Light
ABB PLC Programmable Logic Controller
PM5032-T-ETH PLC controller
PLC controller -20°C to 60°C
Trading Information
Minimum Order Quantity:
1
Price:
negotiation
Packaging Details:
New and Original
Delivery Time:
5-7 days
Payment Terms:
T/T, L/C
Supply Ability:
100
Product Description
1SAP123400R0072 PM5032-T-ETH Description
1SAP123400R0072 PM5032-T-ETH  Features
  • Compact & Space-Saving:​ Features a slim, 4-Module (72mm) DIN-rail housing, maximizing panel space efficiency for cost-effective multi-point submetering.
1SAP123400R0072 PM5032-T-ETH Material & Applications
  • Primary Materials:​ The housing is constructed from flame-retardant plastic (UL 94 V-0 rating). The terminals are designed for secure screw-clamp connections. The front window is made of scratch-resistant polycarbonate.
  • Typical Applications:​ Used for efficient energy monitoring and submetering in:
    • Commercial Building Tenant Submetering
    • Industrial Plant Departmental/Line Monitoring
    • Electrical Substations and Distribution Boards
    • Shopping Malls, Office Buildings, and Hotels
    • Renewable Energy Systems (Grid Connection Points)
    • Data Center Power Distribution Units (PDUs) and Rack Monitoring
1SAP123400R0072 PM5032-T-ETH Key Parameters
Parameter
Specification
Notes / Standard
Product Series​
ABB P-Meter Series
Model​
PM5032-T-ETH
Transformer-Operated 3-Phase Meter with Ethernet
Order Code​
1SAP123400R0072
Supply Voltage (Operating Range)​
20-300 V AC/DC (Auxiliary)
Self-powered from VT secondary or auxiliary supply.
Voltage Input (Rated)​
57.7/100V, 63.5/110V, 120/208V (via VT)
Standard transformer secondary voltages.
Current Input (Rated)​
1A or 5A (via CT)
Standard transformer secondary currents.
Measurement Accuracy​
Class 0.5S (Active Energy, per IEC 62053-22)
High accuracy for billing-grade metering.
Communication Port​
1x Ethernet (10/100 Mbps, Modbus TCP/IP)
Primary data interface.
Digital Input​
1x (Dry Contact)
For pulse counting or status.
Relay Output​
1x (SPDT, 250VAC/5A)
For alarm or control signaling.
Harmonics Measurement​
THD for Voltage and Current
Basic power quality indicator.
Display​
LCD with backlight
Protection Degree​
IP40 (Front)
For installation inside electrical enclosures.
Mounting​
DIN Rail (35mm)
4-Module width (72mm).
Ambient Temperature​
-25°C to +70°C (Operation)
Standards Compliance​
IEC 62053-22, IEC 61557-12, ANSI C12.20
Our advantage Products:
【Honeywell】Module DCS / PLC
【Emerson】DeltaV Module / Servo Motor
【ABB】Input Output Module
【AB】Module / Touch Screen
【Rosemount】Pressure and Temperature Transmitter
【Yokogawa】Pressure Transmitter
【Yaskawa】Servo Drive / Servo Motor
【Mitsubishi】Servo Drive / Servo Motor
【GE】IC69 Series PLC/ Fanuc Servo Motor and Drive
(Modicon,SMC,SICK,NORGREN,Siemens etc.)
1SAP123400R0072 PM5032-T-ETH ABB PLC Programmable Logic Controller -20°C To 60°C 0
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%